Sunucu

Windows .net runtime mscorsvw.exe yüksek cpu kullanımı çözümü

Sunucunuz veya bilgisayarınız kasıyor görev yöneticisini açtınız ve bir bileşenin yüksek cpu kullandığını gördünüz ve bu bileşen .net runtime optimization adlı bir bileşen yüksek cpu kullanım yapıyor.

mscorsvw.exe bir Windows bileşenidir ve .NET Framework kullanan uygulamaların daha hızlı açılabilmesi için gerekli optimizasyonları düzenli olarak yapmaktan mesuldür.

mscorsvw.exe işini bitirdiğinde kendi kendine kaybolur, ancak işini bitirmesi kendi kendine başladığında tam hızda çalılşmadığından biraz uzun sürebilir, ki büyük ihtimalle siz de onun varlığından bu sayede haberdar oldunuz.

Geçelim mscorsvw.exe hatasının çözümüne;

PowerShelli açın.

Sağladığımız komut dosyaları, komut istemiyle ilgilenmek istemeyen kişiler için kolaylık sağlıyor. Komut istemini kullanmayı tercih ederseniz, bunun yerine aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Bu komutlar, yüklediğiniz .NET Framework sürümüne ve sahip olduğunuz Windows sürümüne ve 32 bit veya 64 bit olup olmadığına bağlıdır.

 

Windows 7 veya önceki sürümlerde .NET 4, 4.5 veya 4.5.1 için;

c:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319\ngen.exe executeQueuedItems
64 bit işletim sisteminde şunları ekleyin:
c:\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319\ngen.exe executeQueuedItems

Windows 8 veya Server için 8.1’de .NET 4, 4.5 veya 4.5.1 için;

c:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319\ngen.exe executeQueuedItems
 

 

 

Etiketler

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat