Sunucu

Windows 10 performans yükseltme ayarları

Windows 10 hızlandırma teknikleri ve detaylı bilgileri sizler için bu makalemizde ele aldık ve gerekli ayarları makalemizden incelebilirsiniz.

1-Windows 10 performans ayarları

2-Windows 10 disk kullanımı optimizasyonu

3-Windows 10 Gereksiz bileşenlerin kapatılması

4-Windows 10 2. parti yazılımlar ile performans yükseltme

 

Windows 10 ne yazik ki daha stabil duruma pek geçmedi. Performansı yükseltmek için bir kaç adımla windows 10 sistemini hızlandırmak için hemen yapılacak adımlarımıza geçelim.

İlk öncelikle servislerimizi kontrol edelim ve gereksiz servislerimizi kapatalım. Eğer bilgisayarınızda antivirüs yazılımları kullanıyorsanız bilgisayar konusunda iyi geçmişiniz varsa antivirüs programlarını kaldırmanızı öneririz. Antivirüs yazılımlarının geneli yüksek disk IO kullanımı yapmatadır buda ileride disklerin yanmasına ve ömürlerinin azalmasına neden olur.

Kapatılcak servisler;

  1. Windows update
  2. Windows search
  3. Windows Defender

Windows update ve Search servislerini komple kapatmak istersek cmd üzerinden servislerin dosyalarını silerek sorunu kalıcı olarak ortadan kaldırabiliriz.

CMD servisini yönetici olarak çalıştırıyoruz ve aşağıda ki komutları cmd’ye giriyoruz.

sc delete WSearch

sc delete wuauserv

Bu servislerimizi tamamen kapattık ve tekrar açılmayacak.

 

İkinci Adım: Animasyonları ve Spotlight’ı Kapatmak

Animasyonlar kimi kullanıcıların hoşuna gitse de sistem üzerine gereksiz yük bindirir. Bilgisayarınızın fark edilir şekilde hızlanmasını istiyorsanız animasyonları kapatmakta fayda var. Windows 10 için bunu yapmanın çok kolay bir yolu var. Ayarlar – Erişim Kolaylığı – Monitör kısmı altında yer alan “Windows’ta Animasyonları Göster” seçeneğini kapatın. Windows 1803 sürümünden önceki sürümlerde bu ayarı diğer seçenekler kısmında bulabilirsiniz.

Daha önceden alıştığınız şekilde animasyonları kapatmak ve birkaç ek ayarı yapmak içinse WIN + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır’ı açın ve  sysdm.cpl yazarak eski tip sistem özellikleri menüsünü açın. Gelişmiş – Performans – Ayarlar seçeneğine tıklayarak performans ayarlarını açın ve resimdeki şekilde düzenleyin.

Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt, simgeler yerine küçük resimler göster, sürüklerken pencere içeriğini göster, yarı saydam seçim dikdörtgeni göster seçeneklerini açık bırakmanız görünümü daha iyi hale getirdiği için açık durmasında fayda var, ancak isteyen kullanıcılar bu seçenekleri de kapatabilirler.

 

PC Decrapifier ve CCleaner gibi programlar bloatware’den kurtulmak için çok iyi işler çıkarır. Yepyeni (ancak bloatware yüklü) bir bilgisayarınız varsa, sonrasında Windows 10’u temiz bir şekilde yüklemeniz gereksiz yazılımların sisteminizin tıklanmasını temizlemede iyi yolu olabilir.

Windows 10 Başlat menüsünü ve diğer pencereleri daha hızlı yapın

Yeni Windows 10 Başlat menüsünün daha eski makinelerde açılması daha yavaş olabilir. Bunun nedeni, en iyi yetenekleriyle görünmeye çalıştığında gücünü tüketmesidir. Bu animasyon özelliğini kapatmak için, Sistem Özellikleri’ne gelin (arama alanını sysdm.cpl yazın ve Enter tuşuna basın.)

Gelişmiş sekmesine tıklayın, ardındaki Performans‘taki Ayarlar düğmesine tıklayın. Simge durumuna küçültme ve ekranı büyütme sırasında Animate pencereleri kutusunun işaretini kaldırın ve Uygula‘yı tıklayın.

Bu yalnızca Başlat menüsünü değil, masaüstünüzdeki görünen diğer tüm pencereleri de hızlandırır.

 

Program ile sistemi analiz etme

Advanced SystemCare 11 kullanarak sistemi onarıp temizleyebilirsiniz. IObit ürünleri diğer programlara göre daha hafif ve sağlıklıdır aynı zamanda ücretsiz versiyonu mevcuttur.

Advanced SystemCare ile bilgisayarınızın performansını en üst seviyede tutabilirsiniz ve tarayıcılarınızın anasayfasının değişmesini engelleyebilirsiniz

Advanced SystemCare, bilgisayar bakımı ve bilgisayar hızlandırma konusunda alanında en başarılı programlar arasında yer alan bir sistem optimizasyon programıdır.

Bilgisayarlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabileceğiniz bir yazılım olan Advanced SystemCare bir süre kullandıktan sonra zamanla ağır çalışmaya başlayan bilgisayarınızı canlandırmak ve ilk günkü haline geri döndürmek için kullanabileceğiniz, içerisinde birçok farklı kullanışlı araç barındıran bir sistem optimizasyonu aracıdır. Advanced SystemCare sadece birkaç tıklamayla karmaşık bakım ve optimizasyon işlemlerini gerçekleştirmenizi mümkün kılmakta.

Advanced SystemCare içerisindeki bakım ve optimizasyon araçları arasında kayıt defteri hatalarını düzeltmeye ve gereksiz dosya temizlemeye yardımcı olan araçlar yer almaktadır. Bu tür hata ve gereksiz dosyalar işletim sisteminizin geç açılmasına ve kapanmasına, bilgisayarınızın komutlara geç tepki vermesine sebep olmaktadır. Advanced SystemCare sayesinde disk birleştirme ve kayıt defteri birleştirme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede disk performansınız da artmaktadır.

Advanced SystemCare Windows açılışı hızlandırma ve Windows işleyişi hızlandırma konusunun haricinde kullanıcılara güvenlik tedbirleri alma imkanı da veriyor. Advanced SystemCare içerisinde yer alan tarayıcı koruma araçları tarayıcı eklentisi kaldırma ve anasayfa değiştirme engelleme konularında çözüm üretiyor. Eğer internet tarayıcınız istenmeyen 3. parti yazılımlar ve eklentiler tarafından ele geçirildiyse bu araçlardan faydalanabilir, anasayfa değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Advanced SystemCare sürekli olarak tarayıcılarınızı denetler ve anasayfanızın ve varsayılan arama motorunuzun izinsiz değiştirilmesini engeller.

Advanced SystemCare ile internet üzerinde yaptığınız gezintilerin izlerini otomatik olarak yok edebilirsiniz. Programı internet tarayıcınız kapandığında gizlilik izlerini otomatik olarak silecek şekilde yapılandırabiliyorsunuz.

Advanced SystemCare içerisinde IObit tarafından geliştirilmiş olan diğer kullanışlı araçlara erişmenizi kolay hale getiren Alet Çantası bölümü de yer alıyor. Advanced SystemCare içerisindeki Turbo Güç bölümü oyunlarda veya uygulamalarda bilgisayarınızın performansını ihtiyacınıza göre yükseltebilme imkanı veriyor. Bu araç Windows içerisinde yer alan sistem hizmetlerini ve 3. parti hizmetleri kontrol ediyor, önemsiz olanları sonlandırarak üzerinde çalıştığınız uygulamalara veya oyunlara daha fazla kaynak sağlıyor. Böylece bu oyun ve uygulamalar daha rahat çalışıyor ve performans düşüşlerinin önüne geçiliyor.

Advanced SystemCare indirmek için tıklayın

 

 

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat