Genel HaberGüvenlikYazılım

Wi-Fi Alliance, WPA3 şifreleme protokolünü duyurdu

Wi-Fi Alliance, WPA3 şifreleme protokolünü duyurdu

Wi-Fi Alliance, yeni WPA3 kablosuz standardı güvenlik üzerine yoğunlaşacak

 

Wi-Fi standartlarını belirleyen ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wi-Fi Alliance, WPA3’ün WPA2’ye kıyasla birkaç güvenlik geliştirmesi ile piyasaya çıktığını duyurdu. CRACK kullanımından geçen yıl neredeyse tüm Wi-Fi destekli cihazlardan etkilendi. Apple, Samsung, Qualcomm, Microsoft, Cisco ve Intel gibi teknoloji paydaşlarından oluşan örgüt, Pazartesi günü CES 2018’de bu duyuruyu yaptı.

 

Habersiz olanlar için CRACK (Anahtarı(Lisansı) Yeniden Yükleme Saldırısının kısaltılmışı), bir istemci korunan bir Wi-Fi ağına katılmak istediğinde ortaya çıkan WPA2’nin dört yollu el sıkışmasında (Wi-Fi Protected Access II) açıkları kullandı. Bu, 2006 yılından beri Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA) protokolüne ilk kez yükseltilecek. “Güvenlik, Wi-Fi Alliance sertifikasyon programlarının temelini oluşturuyor ve Wi-Fi CERTIFIED güvenlik ailesine yeni özellikler sunmaktan dolayı heyecanlıyız çözümler “dedi, Wi-Fi Alliance’ın başkanı ve CEO’su Edgar Figueroa. “Wi-Fi CERTIFIED adı, Wi-Fi cihazlarının birlikte çalışabilirlik ve güvenlik önlemleri için en yüksek standartları karşılaması anlamına geliyor” diye ekledi.

Erişim noktası ile son kullanıcı cihazları arasındaki trafik akışları artık gizlilik ve güvenliği arttırarak bağımsız olarak şifrelenecektir. Ancak şu an için, WPA2 Wi-Fi cihazlarında standart olarak kalmaya devam edecek. Örgüt, “Yeni test geliştirmeleri ağdaki yanlış yapılandırmadan kaynaklı güvenlik açıklarını azaltacak ve yönetilen ağları merkezi kimlik doğrulama hizmetleri ile daha da koruyacaktır” dedi. WPA3 (Wi-Fi Korumalı Erişim 3) protokolü birkaç başarısız oturum açma denemesi sonrasında Wi-Fi kimlik doğrulama işlemini engelleyerek kaba kuvvetli sözlük saldırılarına karşı koruma sağlayacaktır.

 

Bilgisayar korsanlarının bir şifrenin olası tüm kombinasyonlarını tahmin etmeye çalışmalarını önleyecektir. WPA3 ayrıca 192-bit güvenlik paketi ile, ‘Ulusal Güvenlik Sistemleri Komitesinden Ticari Ulusal Güvenlik Algoritması (CNSA) Süiti ile uyumlu’ hükümet, askeri ve endüstriyel gibi yüksek güvenlik gereksinimlerine sahip ağları koruyacak. WPA3 iyileştirmeleri ayrıca, gizliliği güçlendirmesi ve neredeyse bir ev ağı kadar fazla güvenlik sağlamaması nedeniyle açık ağlarda zayıf şifreleri seçen kullanıcılar için kişiselleştirilmiş veri şifrelemeyi de içermektedir. WPA3’ün diğer bir avantajı “sağlam korumayı” içeriyor olması ve çok küçük ekranlara sahip ya da hiç ekran içermeyen cihazlar için güvenlik yapılandırmalarını düzene sokmasıdır. 2018’de bir ara gelmesi beklenen WPA3, WPA2’den hoş karşılanıyor.

 

WPA2 içinde açık bulan Güvenlik araştırmacısı Mathy Vanhoef anlattı zdnet WPA3 yeni sistem “sözlük (Brute) saldırılarına karşı savunmasız olmayacaktır.”

Tags

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat