Genel Haber

Web hosting alırken nelere dikkat edilmelidir ?

Web hosting alırken dikkat edilmesi en önemli kuralları sizin için listeledik.

 

Web hosting alırken genel olarak her zaman fiyatına baktığımız olmuştur. Fakat alt yapılarını sorgulamak aklımızın ucundan geçmez. Örnek en büyük problemimiz yedekleme konusudur. Biz firmaya güvenip aldığını sanarız aslında almamıştır veya ek fiyata dahil etmiştir. Bizlerde sizlerin mağdur olmaması için makalemizi yayınladık deyatlar aşağıda.

Güvenlik

Sunucuda güvenlik optimizasyonu yapıldı mı ve güvenlik eklentileri olarak neler var ?

Sunucuda cloudlinux, cxs antivirüs, ddos koruması(opsiyonel), mod security, anti spam eklentileri olması gerekmektedir. Firmadan hizmet almadan önce mutlaka web hosting sayfasını detaylı bir şekilde okuyun zaten gerekli bilgiler genel olarak alt kısımda varsa sıkça sorulan sorularda mevcuttur. Eğer detaylı bilgi yoksa firmayı telefon veya ticket ile ulaşıp güvenlik ile iligli soruları sorabilirsiniz.

 

Performans

Sunucuda performans optimizasyonu yapıldı mı ve performans yönünden neler yapılmış ?

Performans olarak cpu limiti önemli rol oynar. Fakat cpu sunucunun alt yapısına ve optimizasyonuna göre değişir. Büyük firmalarda genel olarak ortalama cpu oranı %25’dir. Fakat bazı firmalarda cpu oranını çok abartmışlar %100 diyenlere pek inanmayınız eğer gerçekten %100 diyorsa yakın zamanda problemler oluşacaktır az olsun öz olsun. Hizmet alacağınız hosting firmasının sunucu ipsini biliyorsanız sunucuyu bing ile tarayabilirsiniz.Tabiki bunlar yetmeyecektir. Sanal ram, gerçek ram, inode(dosya) limiti, e-posta çıkışı disk yapısı storage üzerinden olmalıdır. Bunu özellikle sormanız gerekmektedir.  Sunucudaki siteleri bulup kendiniz manuel hızlarına bakabilirsiniz.

Onunla ilgili konumuz;

Sunucudaki gerçek siteleri bulma yöntemi

 

Yedekleme

Hosting firmaları haftalık mı yoksa aylık mı yedek alıyor mutlaka denetleyin.

Yedekleme konusunda sadece firmaya güvenip yedek almamazlık yapmayın. Kendiniz manuelde yedek alın zaten bulut yedekleme hesaplarınız varsa eklentiler ile haftalık yada günlük yedek alın. Aksi halde firmada diskler yanabilir ve bu konuda büyük zararlar yol açabilir. O anda önemli içerikler girmişsinizdir ve problem oldu hacklendi derken site tamamen bozuldu geçen haftaki yedek sizi kurtarmayabilir o yüzden işinizi şansa bırakmayın.

 

Web hosting firmasına

Firma ne zaman kurulmuş ? Referansları ve müşteri yorumları

Hosting alırken eski ama problemli firmalardan uzak durun ve onları hemen eleyin. Eğer webmaster forumlarında üyeliğiniz varsa hizmet alacağınız firma hakkında mutlaka konu açın ve müşteri yorumlarını değerlendirin gerçekten öneriyorlar mı yoksa memnun değiller mi ? Bu sizi ikna etmediyse google üzerinden şikayet konularına bakın.

Örnek ahosting

aranacak kelime: ahosting şikayet şeklinde arama yapabilir şikayet sitelerinde detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Ek olarak firmada;
7/24 destek var mı ?
Destek süreleri kaç dakikada cevaplanıyor ?
Çözüm odaklı mı yoksa gerçekten müşterilerine değer veriyor mu ?

Hosting konusunda ucuza kaçmayın ve kaliteli firmalardan hizmet almaya çalışın.

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bu yazımızada bakın

Kapat
Kapat