Genel HaberGüvenlik

Veri güvenliği, site ve sunucu yedekleme methodları

Veri güvenliği, site ve sunucu yedekleme methodları

Web siteleriniz veya sunucunuz var. Site sayınız bir değilde 4 – 10 arasında yada daha çok olsun. Hiç düşündünüz mü ? Acaba hacklenir miyim sunucumda ki disk yanar sunucu bozulur diye ? Türkiyede bir çok bireysel kişi yedekleme yapmıyor. Günde ortalama 100’den fazla site hackleniyor veya farklı yollardan veri kaybı yaşanıyor. Datanız ortalama 20 – 50 GB arasında ise Google Drive önerebilirim. 100 GB alan 5,79 TL çok büyük bir miktar değil. cPanel veya Plesk panel kullanıyorsanız yedekleme yapılandırmasından haftalık yada günlük yedek aldırabilirsiniz. Saldırganlar sitelerinizden girip sunucularınızı rootlayabilir. Sonrasında sistemi bozabilir.

Yedekleme çözümleri

Web site yedeklerinizi asla local kısma almayın ! Takip etmezseniz disk dolar ve mysql çalışmayı durdurabilir. Disk yanması durumunda verileriniz çöpe gider. Bunun yerine Google Drive, OneDrive, Dropbox gibi büyük firmalardan yedekleme hizmeti alabilirsiniz.

Güvenlik çözümleri

Sunucularınızda mutlaka antivirüs desteği olmalıdır.

Eğer bütçe konusunda problem yaşamıyorsanız 2. bir sunucu alıp veritabanı sunucusu olarak kullanmanızı öneririz.

ModSecurity, KernelCare gibi güvenlik yazılımlarını kullanın.

Config dosyalarınızı şifreleyin

Config dosyalarınıza 404 izni verin.

Monitör kullanarak sistemlerinizi izleyin.

 

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat