Genel Haber

Tim Cook, Apple’ın Facebook’tan veri topladığını yalanladı

 

 
New York Times gazetesi dün sosyal medya devi Facebook ile ilgili ilginç bir iddia ortaya atmıştı. Gazete tarafından hazırlanan rapora göre Facebook, geçtiğimiz 10 yıl içinde Apple, Samsung, BlakcBerry ve Amazon gibi cihaz üreticileriyle çeşitli veri paylaşım anlaşmaları imzalamış ve kullanıcılara ait verileri bu üreticilerle paylaşmıştı. Konuyla ilgili açıklama bildirisi paylaşan Facebook bu iddiaları kısmen doğrularken kendi savunma sebepleri ileri sürmeyi de ihmal etmemişti. Apple CEO’su Tim Cook’un açıklamalarına göre ise Apple, Facebook’tan asla veri talebinde bulunmadı.

 

Veri paylaşımı iddiasını yalanladı 

ABD’de bir radyo programına katılan Tim Cook, Facebook’un veri paylaşım ortaklığı ile ilgili iddiaların yöneltilmesi üzerine Apple’ın, Facebook tarafından paylaşılan bildiriye yabancı olduğunu belirtti. Şirketin Facebook ile sürdürdüğü ortaklığı doğrulayan Cook, bu ortaklığın tek amacının Facebook’un paylaşım yeteneğini Apple’ın işletim sistemine entegre etmek olduğunu böylece kullanıcıların bir fotoğrafı veya bu tip benzer şeyleri kolay bir şekilde paylaşmasını sağladıklarını ifade etti. Hiçbir zaman veri işinde yer almadıklarını vurgulayan Cook, Facebook’tan asla veri talebinde bulunmadığını ve veri toplamadıklarını açıkladı.

 
Ayrıca Bkz.Microsoft, GitHub anlaşmasını bugün duyurabilir [Güncelleme: Resmi açıklama yapıldı] 

Tabi Facebook, New York Times’in raporundaki bazı iddiaları yalanlasa da bugüne kadar farklı üreticilerle 60 civarında veri paylaşım ortaklığı anlaşması yaptığını doğrulamış ve Apple’ın da bu üreticilerden biri olduğunu açıklamıştı. Tim Cook’un açıklamasının ardından gözler yeniden Facebook’a çevrilmiş durumda. Şirket şimdi sadece bir veri skandalı iddiasıyla yüzleşmekle kalmayıp Apple’ın yalanladığı veri paylaşım programına ilişkinde açıklama yapmak durumunda.

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat