Teknoloji

Tidal Master Android’e geliyor

Müzik sektörünü Spotify daha sonra da Apple Music‘in ele geçirmesi ile Hi-Fi tutkunlarının kafası karışmıştı. Müziği kayıpsız bir şekilde dinleyen Hi-Fi tutkunları, bu tip çevrimiçi müzik servislerinin geniş arşivinden faydanlanmak ve uygun fiyatla müzik dinlemek için kaliteden zor da olsa ödün vermişlerdi. Bu sıralarda müziğin kalitesini sıkıştıran Spotify ve Apple Music’e rakip olarak Tidal ortaya çıkmıştı.

Jay-Z’nin sahibi olduğu Tidal, FLAC kalitesinde yayın yapması ile Hi-Fi tutkunlarının dikkatini çekmişti. Kaliteli kulaklık ve ses sistemlerinde farkını ortaya koyan Tidal, geçtiğimiz yıllarda Master kalitesinde müzik sunmaya başlamıştı.

Ancak stüdyo kalitesinde müzik sunan MQA özelliği Windows ve macOS’te çalışıyordu. Tidal şimdi de bu özelliği Android telefonlara getirmeye hazırlanıyor.

Android’deki uygulamasını güncelleyen Tidal, MQA dekoderini uygulamaya ekledi. 3.5mm ve USB-C çıkışlı telefonlarda çalışan Master özelliğinden tam anlamıyla faydalanmak için amfi kullanmak şart değil. Piyasadaki çoğu üst düzey Android telefonda 32-Bit DAC yer alıyor.

Galaxy S9, LG V30 ve Razer Phone gibi telefonlar DAC’ları ile oldukça sağlam bir müzik deneyimi sunuyor. iOS cephesinde ise hala kaliteli müzikten eser yok. Bunun için Hi-Fi düşkünleri, şahsen kendim de dahil olmak üzere iPhone’da; Lightning – USB Kamera Adaptörü+AMP kurulumu kullanıyor.

Tidal’ın henüz Master kalitesini iOS’e sunma gibi bir planı olmadığını belirtelim. Bakalım Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone modellerinde 32-Bit müzik için kaliteli bir DAC kullanılacak mı?

Onlara ‘Portekizli askerler’ deniyor

Hamsilerin sırrı ortaya çıktı

Galatasaray’a 53 milyon euro

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat