Sunucu

Sunucu yönetimi – Server nasıl yönetilir ?

Bugün ki konumuz sunucu yönetimi.

Hepimiz farklı amaçlarla sunucu kiralıyor veya satın alıp barındırıyoruz. Kullanım amaçlarımıza göre sunucuları yapılandırıyoruz. Oyun sunucusu, mail sunucu, web server, yedekleme v.b. amaçlarda sunucularımızı kullanıyoruz. Peki ya sunucu yönetimi konusunda neler yapıyoruz ? Gerçekten iyi bir sunucu yönetimi nasıl olmalıdır.

Sunucu yönetiminin kapsamları ve yönetilen hizmetler nelerdir?

Stabil sürümlerin kullanılması

 

Ağır bir sisteminiz ve önemli bir mekanizmayı yönetiyorsanız her güncel sürüme sazan gibi atlamayın. Siz bir geriden gelmeniz daha iyidir veya sadece güvenlik güncelleştirmenizi yapmanız yeterlidir. Örnek olarak bir sunucuda bir program çalıştırıyorunuz ve bu program çok stabil çalışıyor herhangi güncelleme yapılmıyor ise sizde sistemi güncellemeniz olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sistemin güvenlik güncelleştirmelerini yapmanız yeterli olacaktır. Çalışan sistem ile oyanamak ve fazla kurcalamak herşeyi berbat edebilir. Sistem yönetimi konusundan herkesden fikir almayın. Bilen kişilerden yardım alıp kendiniz deneyerek öğrenin.

 

Sunucunun düzenli ve verimli çalışması için gerekli çalışmaların yapılması

 

Çalışan servislerin loglarına bakarak sistemler düzgün çalışıyor mu ? Herhangi güncelleme veya yapılandırma sonrasında hata veren bir yer var mı diye günlük veya haftalık olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer etmezseniz sistem bir yerden patlar toplaması zor olabilir. Monitör yazılımları ile sistemi izleyebilmeniz gerekmekte herhangi problemde anında müdahe etmeniz gerekmektedir.

 

Güvenlik

 

Güvenlik konusu bizim Türk insanımızda ne gerek var ve ucuz olsun diye nitelendirdiği bir saçma algıdır. Sunucuyu kurar ve hemen çalışmaya başlarız. Hacklendikten sonra güvenliği ele almak akla gelir. Halbuki baştan yapsak birdaha uğraşmacak. Sağlayıcınızdan veya uzman kişilerden sunucuda ki güvenlik açıklarını kapatmasını isteyin. Eğer bilginize yoksa  kendiniz yapmayın.

Monitoring Loglama ve yedekleme

 

Herkes bu konuda çok yanlış şeyler yapıyor. Local yedekleme ve local loglama yaparak yanlış yaptığımız birşeyi doğru sanıyoruz.

Ya disk yanarsa ?

Ya sunucu rootlanıp veriler silinirse ?

Local e yedekleme yapmak aslında yedeksiz çalışmak ile aynı mantık. Yedekler sunucunun disk alanını doldurup bazı servisleri durdurabilir. Eğer sunucuyu yönetmeyi bilmiyorsanız hangi dosyalar çok yer kaplıyor diye arar durursunuz.

Yedekleme için bulut depolama firmalarını kullanabilirsiniz.

  1. Google Drive ( en uygunu )
  2. Dropbox
  3. Yandisk
  4. OneDrive
  5. Amazon
  6. Mega

Yedeklemelerinizi mutlaka uzak sistemlere yapmalısınız.

 

Monitor ve Loglama için bir kaç yazılım öneriyorum.

Professional All-In-One Server Monitoring Software

Logstash

Opmanager Server Performance Monitor

 

 

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bu yazımızada bakın

Kapat
Kapat