Sunucu

Sunucu yönetimi – dikkat edilmesi gereken senaryolar

Sunucu yönemini hakkında bilmeyen arkadalara ileriki zamanlarda kötü olay yaşamamaları için güzel bir makale hazırladık.

Sunucu kiralarken nelere dikkat etmeliyiz ?

Birçok webmaster sunucu kullanmış yönetmiştir. Bazı firmalar bazı konularda yardımcı olurken bazı firmalar ise sadece sunucu hizmetini verip geçiyor ve kuracağınız panel veya yazılım konusunda destek olmayabilir ve destek olmak zorunda’da değil. Bu yüzden başınıza kötü senaryolar gelmemesi için makalemizi detaylı okumanızı öneririz.

Bir sistemin nasıl çalıştığını bilmiyorsanız o sistemi ne yönetebilir nede koruyabilirsiniz.
veri güvenliği
 

Veri güvenliği

Kişi veya firmaların bir çoğu bu konuya dikkat etmemektedir. Sunucuda yedekleme hizmeti veya raid sistemi yoksa disk yandığında veya hacklendiğinde sunucu rootlandığında sistem komple gider. Yedek almak sonradan bizim Türk insanımızın aklına gelir ve güzel bir ders olur. Sunucunuzu ektra olarak sizde yedek alın zaten kontrol paneli kullanıyorsanız dökümanlarına bakarak entegrasyon yapabilirsiniz. Eğer yedekleme hizmetini yapmazsanız müşteriniz elinizden uçar ve ciddi kayıp yaşarsınız.

Sistem güvenliği

Sunucu kurulduğunda hemen sitelerini taşır ve yola devam edersiniz hiç sunucu güvenliği aklınıza geldi mi ? Daha önce hacklenmemiş olabilirsiniz fakat kuyruğu kaptırırsanız acısıda büyük olabilir. Sunucu kiraladığınızda sunucu yönetimi konusunda bilginiz yoksa uzman kişilerden hem full optimizasyon yaptırmanızı öneririz.

Gereksiz portları kapatın
Dizin geçişlerini kapatın
Eğer perl python kullanmıyorsanız bunları kapatın
Symlink özelliğini kapatın

Bu makalelerimize göz atabilirsiniz.

Plesk panel ile site ve sunucu güvenliği

cPanel sunucu güvenliği – Apache web server

WordPress admin ve wp-admin klasörü güvenliği

Sunucu yönetimi konusunda hakimiyet kazanmak istiyorsanız kendinize ufak 2 – 4 gb ramli 2 işlemcili vps alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Firma bilgisi

Sunucu alacağınız firmaları dikkatlice seçmeniz gerekmektedir. Yoksa firma sizi batırır.

Firma kaç yıl önce açılmış
Firma’nın google üzerinde şikayet var mı ?
Müşteri yorumları nasıl ?
Sunucu yönetimi konusunda bilgisi nasıl ?
Bu konulara dikkat ederseniz sunucu yönetimi konusunda hiçbir problem olmayacaktır. Firma seçerken uzun yıllardır şikayet konuları tek tük olan firmalardan hizmet almaya çalışın firma 7/24 destek ekibi var mı ? Tek kişi mi bunlara dikkat edilmelidir. Firmadan mutlaka fatura isteyiniz.

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bu yazımızada bakın

Kapat
Kapat