Sunucu

Sunucu kiralama ve sunucu yönetimi neye göre ?

Sunucu kiralama ve yönetimi kolay birşey değildir. Hosting yada reseller kullanıpta sunucuya geçip 1 ay dayanamayan kullanıcılar gördüm. Güvenlik, performans, yedeklemesi ve uptime konusunda iyi bir seçim yapmak gerekir. Eğer sunucuda 50 – 100’den fazla site varsa bu iş dahada zor olacaktır. Yanlış yapılan bir işlem tüm sitelerin kesinti uğramasına neden olacaktır. Sunucunun optimizasyonu başta yapılması gerekir. Eğer bir kaç siteniz varsa sunucuya gerek yoktur taki bu siteler hitli değilse, para kazandırmıyorsa veya kurumsal siter değilse.

Hangi kriterlerde sunucu kiralanmalıdır ?

 

1-Siteler önemliyse

Web siteleriniz kurumsal, kamu kuruşlarına, ticaret siteleri, hitli ve kazanç getiren siteler paylaşımlı hostinglerde barındırılmamalıdır. Hosting birden fazla domainin barındığı bir topluluktur. Hostinglerde kritik güvenlik açığı meydana gelmesi sonucu web sitelerini hacklenebilir. Bu durumda sizin için bir eksidir. Kısaca güvenliği elden bırakmak istemiyorsanız paylaşımlı hostinglerde barınmamanız gerekmektedir.

 

2-Çokça siteniz varsa

5-10 değil 80 – 100 site barındırıyorsanız bu sitelerin bazıları hitli olması durumunda hosting firmaları askıya alma işlemi gerçekleştirebilir. Bu nedenle birisi neredeyse diğerleride oraya gitmesi gerekir. Siteler aşırı bir hit yoksa yada çok yüksek kaynak harcamıyorsa sunucuya geçilebilir. Bu siteler sizin değil müşterinizin ise bu olayı biraz daha ciddiye almak gerekir. Aksi taktirde veri kaybı olması durumunda müşteriler ile problem yaşamanız an meselesidir. Sunucuya geçtiğinizde her işlemi kendiniz yapmanız gerekir.

 

3-Gelirli ve önemli

Web siteleriniz önemli ve gelirliyse herşey eksiksiz olmalıdır. Ucuza kaçarak kendinizi riske atmayın çünkü kaliteyi ucuza bulamazsınız. Haber ve teknoloji sitelerinin paylaşımlı hostinglerde barındığını gördünüz mü ? Tabikide hayır. Topluluk oluşturan siteler hostinglerde barındırılmaz.

Hangi kategorideki siteler paylaşımlı hostinglerde barındırılmaz.

E-Ticaret siteleri
Forum siteleri
Haber ve teknoloji siteleri
Kurumsal siteler
Kamu ve belediye siteleri

Sunucu kiralama hizmeti alırken işinizin önceliği varsa direk veri merkezinden almanızı öneririz. Bayi firmalardan alırsanız bayi firma veri merkezine destek talebi oluşturur ve zaman uzar gider. Yüksek kazanç elde ediyorsanız sunucu kiralama hizmetini direk veri merkezinden almanızı öneririz.

 

 

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat