Teknoloji

Qualcomm patentlerini kiralamak zorunda kaldı

Teknoloji dünyasının en sıkı hukuki çekişmelerinden birisi, bir süredir ABD’de yaşanıyor. Olaylar Apple’ın, Qualcomm’a ait bazı özel bilgileri Intel’e ulaştırdığı ve yasa dışı şekilde kullanıldığı gerekçesiyle başlatılmıştı. Uzun bir süredir akıllı telefonlarında Qualcomm’un mobil modemlerine yer veren Apple, o sene Intel’i de işin içine katmış ve iki firmayla birlikte çalışmaya başlamıştı.

Bunların ardından şirket, kendi özel verilerinin sızdırıldığını iddia ederek hukuki süreç başlatmıştı. Ancak kimileri bunun bir “rahatsızlık” olduğunu ve aslında yapılmak istenenin tekelcilik olduğunu düşünüyordu. Karşılıklı pek çok suçlamanın ardından FTC de harekete geçmiş ve Qualcomm’a adaletsiz rekabet suçuyla soruşturma başlatmıştı.

Davanın ilk kararı ise şirketin aleyhine oldu. Mahkeme firmanın, patentlerini ve teknolojilerini rakiplere vermeyerek, pazarda dominant bir yapı oluşturmaya çalıştığına ve rakipleri anlaşmaya zorladığına karar verdi. Buna binaen söz konusu patentlerin “makul şartlarda” diğer firmalara kiralanması gerektiği yazıldı.

Bu karar neticesinde, özellikle ABD pazarına Exynos gibi çipsetlerin geri dönüşü mümkün olabilir.

Öte yandan bu karar, olayların sadece küçük bir parçası. Şirketler arası açılan davalar ve diğer soruşturmalar hala devam ediyor. Görünüşe göre bu kavgayı daha uzun süre izlemeye devam edeceğiz.

öne çıkan haberler

14 saatte pişiyor

Jennifer Lopez’in pozu olay oldu

Yüzlerce kedisi var

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat