Güvenlik

PUBG şantaj yazılımına dikkat

Son dönemde şantaj yazılımlarının sayısı giderek artıyor. Kullanıcının verilerini şifreleyerek belirli bir bedel karşılığında serbest bırakan bu yazılımlar sistemi ele geçirdikten sonra kolay kolay da kaldırılamıyor. PUBG Ransomware ise ilginç yapısıyla uzmanları şaşırtıyor.

 

İsme aldanmayın 

 

MalwareHunterTeam ekibi tarafından keşfedilen PUBG Ransomware temelinde bir şantaj yazılımı ve bulaştığı bilgisayardaki kişisel verilerle dosyaları şifreliyor. Açma karşılığında ise ilginç bir isteği var.

 

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Dosyalarını kurtarmak isteyen kullanıcı PUBG oynamak zorunda. Yazılım 1 saat oynamanızı istese de araştırmacılar birkaç saniye sonra kilidin kaldırıldığını görmüş. Ya da birkaç dakika sonra kurtarma şifresi ortaya çıkıyor ve bunu kullanabiliyorsunuz.

 

Henüz geliştirme sürecinde olduğu anlaşılan PUBG şantaj yazılımı için kesin bir şey söyleyemiyor. Yani zararsız bir şekilde mi kalacak yoksa sonrasında tehlikeli bir yazılıma mı dönüşecek belirsiz.

 

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bu yazımızada bakın

Kapat
Kapat