Genel Haber

“Plajların su kalitesi” internet üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor

Türkiye’deki tüm plajların su kalitesinin anlık olarak takip edilebileceği “yüzme suyu takip sistemi” web sayfası kullanıma açıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete alınan sistem sayesinde plajların temizliği takip edilebiliyor.

 

Vatandaşlar, www.yuzme.saglik.gov.tr internet sitesine girerek yüzme suyu analiz sonuçlarını ve plaja ait diğer bilgileri görebilecek. Harita üzerinde plajları ve bu plajlar hakkında detaylı bilgiyi görebiliyoruz.

 
Ayrıca Bkz.Periscope, erişim yasağına rağmen yayına devam edecek 

Plajların detay sayfasında oldukça kapsamlı bilgiler yer alıyor. Alanın fotoğrafları, yıllara göre suyun kalitesi, koliform miktarı,  analiz sonuçları, plaj fotoğrafı ve plaj imkânları, ilk yardım olanağı, gözetleme kulesi varlığı, engellilerin erişimi, kamp alanı,

 

Yüzme sezonunun açılması ve bayram tatilinin yaklaşması ile birlikte İlk Sağlık Müdürlükleri tarafından bakteriyolojik izleme çalışmaları başlatıldı. Yüzme sezonu içerisinde 15 günlük bakteriyolojik numuneler alınacak. Numuneler; koliform, Fekal koliform ve Fekal streptokok parametreleri açısından değerlendirilecek. Yüzme alanının kalitesi “Mükemmel kalite (A sınıfı)”, “İyi Kalite (B Sınıfı)”, “Kötü kalite (C Sınıfı)” ve “Çok Kötü Kalite/Girilmesi yasak (D Sınıfı)” şeklinde sınıflandırılıyor. Yüzme suyu takip sistemi üzerinde mavi, yeşil, sarı ve kırmızı renklerde gösteriliyor.

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat