İndir

Norton Personal Firewall

Norton Personal Firewall(Norton Kişisel Güvenlik Duvarı), gelişmiş güvenlik duvarı teknolojisi ile uygulamaları sürekli denetler. Ayrıca güvenli olmayan web sitelerine karşı sizin bilgilerinizi korur. Pop-up ve reklamları engelleme özelliği de mevcuttur.

Bilgisayarınızın açık portlarını(yani kapılarını kapatmak için) sisteminizde bir güvenlik duvarı olması gerekmektedir. Bu kapılardan hackerlar daima girmye çalışırlar. Güvenlik duvarları, sistemdeki internet trafiğini denetler, sizin hangi programın ne zaman internete bağlanmasına karar vermenize yardımcı olur.

Port nedir?
Port bir bilgisayarın ağ üzerindeki bağlantı giriş kapısıdır. Her program bir port kullanır. Mesela web tarayıcılarına bir internet sitesi yazdığınızda o sitenin 80.portuna bağlanılır ve o porttan bilgiler alınıp size web sayfası olarak gösterilir. Skype gibi programlar da çeşitli portlar kullanırlar. Sizin ses ve görüntü alışverişinizi o porttan sağlarlar. İşte güvenlik duvarları kötü niyetli programların bu portları kötü niyetle kullanmalarını engeller. Bir bakıma, anti-virüslere yardımcı olur.

Güvenlik duvarı nedir?
Portu açıklarken belirttiğimiz gibi güvenlik duvarları sizin internet trafiğini kontrol etmenize yardımcı olur. Bu yüzden açık portlarınızı kritik bir anda kapatır ve bilgisayarınızı korur. Aynı zaman da bağlandığınız ağın güvenliğini kontrol eder. Güvenlik duvarı – Anti-SpyWare ve Anti-Virus üçlüsünü sisteminizde asla eksik etmeyin.

Firewall nereden gelmektedir?
Firewall ateşten duvar anlamına gelmektedir. Aslında güvenlik duvarı sözcüğü ile alakası yoktur.

Norton Personal Firewall, bilgisayarınızı hackerlardan gizler
Siz internette dolaşırken hackerlar sizin bilgisayarınızı göremez. Ayrıca tüm portlarınızı kapatır ve siz bu arada güvenle internette gezmeye devam edersiniz.

Otomatik olarak sisteminize yapılan saldırıları tespit eder ve sizi bilgilendirir
Siz internette dolaşırken sisteminize yapılan bir saldırının kimin tarafından, hangi yöntemle ve ne zaman yapıldığını en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz.

Internet trafiğini denetler ve siz de bu bilgileri görebilirsiniz
Norton Personal Firewall, Internette hangi programların hangi portlarda neleri yaptığını detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Web sitelerindeki gereksiz reklamları engelleyerek sizin daha hızlı gezmenizi sağlar
Web sitelerindeki kirliğe neden olan reklamlar Norton Personal Firewall tarafından devre dışı bırakılır. Böylece internetiniz daha hızlı olur.

Bağlandığınız ISP’yi ya da ağı araştırır, sizi de bilgilendirir ve onay ister
Internet’e bağlandığınızda hemen ağınız araştırılır ve sizden onay beklenir. Böylece kötü niyetli ağlara ve dialerlara karşı koruma sağlarsınız.

Sistem Gereksinimleri :
Windows® XP Home Edition/Professional, Windows 2000 Professional
300MHz işlemci veya üstü
128 MB RAMİndir

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bu yazımızada bakın

Kapat
Kapat