Teknoloji

Netflix’ten önemli karar

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir ilgi gören Netflix, bildiğiniz gibi ücretli bir platform. Dizi ve film platformu olan Netflix, kullanıcılarından aylık olarak ücret talep ediyor. Kullanıcılar dilerse firmanın sitesi üzerine kredi kartlarını kaydettirebiliyor, dilerlerse de iOS üzerinden iTunes ödeme yöntemi ile ödeme yapamıyordu. Ancak bugün firma çok büyük bir karar aldığını açıkladı.

Dizi ve film platformu, bugünden itibaren platformuna ilk defa üye olacak müşterileri için iTunes ödeme yöntemini devredışı bıraktı. Peki, böylesine büyük bir karar neden alındı? Bildiğiniz gibi Apple, App Store‘da satılan oyun ve uygulamalardan belli bir komisyon alıyor. Bu komisyon uygulama içi satın alma seçeneklerinde de uygulanıyor.

Örneğin; Tidal’ın sitesinde aylık üyelik 14,99 TL iken, bu üyeliği iTunes üzerinden başlatırsanız aylık 20,99 TL ödemeniz gerekiyor. Çünkü Apple bu aradaki farktan komisyonunu alıyor. Muhtemelen dizi ve film platformu da bu komisyonu ödememek için bu ödeme yöntemini iptal etti.

İlerleyen yıllarda bazı ülkeler için Netflix’in sadece mobil cihaz üyeliği aktif olacağı söyleniyordu. Sadece mobil için daha uygun plan sunmayı planlayan firma, ödeme yöntemini sadece sitesi üzerinden kabul edecek gibi görünüyor.

Robinho için affettirme zamanı

İki kadın yüz yıllık yasağı deldi

Mesut Özil kararını verdi

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat