Share This Post

Teknoloji

Lise öğrencilerinden ‘parayı temizleyen cihaz’

Lise öğrencilerinden 'parayı temizleyen cihaz'

Tokat’ta, bilişim teknolojileri öğretmeni Ahmet Arpacı’nın öncülüğünde çalışma başlatan Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi 10. sınıf öğrencileri Osman Buğra Bolat ile Berat Doğuhan Başara, ultraviyole ışıkla parayı bakterilerden büyük ölçüde arındıran “Hijyenik vezne makinesi” adını verdikleri bir cihaz tasarladı.

Türk Patent ve Marka Kurumuna patent başvurusunun da yapıldığı proje, geçen ay TÜBİTAK tarafından Samsun’da düzenlenen 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Sergisi’nde biyoloji dalında üçüncülüğe layık görüldü.

Arpacı, projelerini başka ulusal ve uluslararası yarışma ile bazı şirketlere de gönderdi.

“Ultraviyole ışığa maruz kalan paradaki bakterilerin gelişimi duruyor”

Arpacı, paraların üzerinde binlerce bakteri bulunduğunun bilinen bir gerçek olduğunu söyledi.

“Afrika’nın herhangi bir yerinden aldığınız parayı Amerika’da ya da Türkiye’deki herhangi bir yerde harcayabilmeniz mümkün. Üzerinde birçok bakteri biriken paranın temizlenmesinin zorunlu olduğu düşüncesiyle çalışma başlattık.”

Öğrencileriyle paranın nasıl temizlenebileceği konusuna yoğunlaştıklarını belirten Arpacı, ATM cihazlarının bu konuda en uygun cihaz olduğuna karar verdiklerini anlattı.

“Yaptığımız deneysel çalışmalarda ultraviyole ışığa maruz kalan paranın üzerindeki bakterilerin gelişiminin durduğunu gördük. Teknik çizimlerden sonra Hijyenik Vezne makinesi (HTM) adını verdiğimiz hicazı geliştirdik. Bu cihazın patent başvurularını da yaptık. Bununla ilgili çeşitli kurumlarla görüşmelerimiz devam ediyor.” 

Paranın üzerindeki leke üzerine çalışmalara başladılar

Proje üzerinde çalışan öğrencilerden Berat Başara da arkadaşı ile cebindeki parayı sayarken üzerinde siyah bir leke fark ettiklerini, bunu silmeye çalışırken daha da yayıldığını gördüklerini söyledi.

Paranın renginin de değiştiğini ve yıpranmaya başladığını aktaran Başara, “Bunun üzerine para ile ilgili bazı araştırmalar yaptık. Paranın temizlenmesi gerektiğine karar verdik ve bununla ilgili proje geliştirdik” dedi.

Osman Bolat ise elden ele dolaşan paranın kirli olduğunu herkesin bildiğini dile getirdi.

“Yaptığımız çalışma ile paranın üzerindeki bakterilerin sebep olduğu hastalıkların belki de önüne geçilebilir.” 

Kaynak: AA 

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla