Teknoloji

iPhone’da Cloudfare hizmeti başladı

CloudFlare, geçtiğimiz aylarda 1.1.1.1 DNS hizmeti ile Google ve OpenDNS’e adeta meydan okumuştu. Dünyanın en güvenli ve en hızlı DNS’i olarak tarihe geçen 1.1.1.1, tüm dünyada kullanılabilirken, ülkemizde sadece 1-2 saat hizmet verebilmişti.

1.1.1.1 hizmeti ülkemizde kısa süre içerisinde DNS spoofing yani DNS zehirleme yöntemi ile engellenmişti. Hiç bir şekilde çalışmayan 1.1.1.1, bugün iOS uygulaması ile karşımıza çıktı. VPN üzerinden çalışan DNS hizmeti, bu sayede hem Wi-Fi hem de hücresel veride DNS kullanmanızı sağlıyor.

Uygulama kullanıcılara; hem HTTPS üzerinden DNS hem de TLS üzerinden DNS kullanma imkanı sunuyor. Ücretsiz olarak App Store’daki yerini alan 1.1.1.1 uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

1.1.1.1 DNS

Türkiye’de DNS hizmetleri engellendiği için hangi DNS hizmetini kullanırsanız kullanının, asla verim alamayacağınız gibi güvenlik açıklarına da açık kapı bırakabilirsiniz. Son olarak ülkemizde popüler VPN hizmetlerinin de engellendiğini belirtelim.

öne çıkan haberler

14 saatte pişiyor

Yüzlerce kedisi var

Emekliye çifte müjde

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat