Teknoloji

Huawei ve ZTE’ye veto!

Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump yönetiminde Çin’e karşı tutumu ile teknoloji gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Daha önce ZTE ve Huawei gibi Çinli firmaların telefonlarının satışını ülkesinde yasaklamaya çalışan Amerika, şimdi yeni bir karar almak üzere.

Aktarılan bilgilere göre; Beyaz Saray, Amerika merkezli operatörlerinin Çinli şirketlerden ekipman almasını yasaklamaya çalışıyor. Çin ve operatör kelimlerini bağdaştırdığınızda hedefin direkt olarak Huawei ve ZTE olduğunu anlayabilirsiniz. Huawei, telefon sektöründen daha çok bu tip operatör ve altyapı hizmetleri veriyor. Amerika, Çinli firmaların altyapı sistemlerini alacağı karar ile kullanmayacak gibi görünüyor.

ABD Ticaret Bakanlığı ulusal güvenlik gerekçesi ile Çin’den ekipman alımını engelleyebilecek. Ancak bu demek olmuyor ki tüm ekipmanlar yasaklanacak. Muhtemelen kritik noktalarda kullanılacak olan ekipmanlar ABD Ticaret Bakanlığı‘nın onayından geçmeyecek.
Reuters’ın haberine göre bu karar üzerinde Donald Trump ve ekibi yaklaşık 8 aydır çalışıyor. 2019’un ilk ışıklarında yürürlüğe girmesi beklenen bu yasaklama kararına bakalım Çin nasıl bir tepki gösterecek?

Geçtiğimiz haftalarda Huawei CFO‘su ve aynı zamanda Huawei patronunun kızı Meng Wanzhou, Kanada’da göz altına alınmıştı. Bu olay Amerika ve Çin arasındaki gerginliğin nerelere tırmandığının açık ve net göstergesiydi. 2019 yılında iki ülke arasındaki gerginlik umarız bir son bulur.

Robinho için affettirme zamanı

Kanser hakkındaki kulaktan dolma iddialar

Zeynep Alkan’dan olay paylaşım

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bu yazımızada bakın

Kapat
Kapat