Genel Haber

Hosting firması seçerken nelere dikkat edilmeli ?

Hosting firmalarından sanal sunucu(vps, vds), hosting, reseller hosting, ssl gibi ürün alırken nelere dikkat edilmeli ?

 

Bir çok kişinin canının yanmaması ve mağdur olmaması için bu yazımızı sizler ile paylaştık.

 


1. Firmanın yaşı

Eğer kaliteli bir iş yapacaksanız ve hizmeti aynı zamanda müşterileriniz için alacaksanız hosting firmasının domain yaşına bakmanızı öneririz. Yeni olan firmalar biraz daha acemi olabilir ve problem olması durumunda ihtiyaçlarınızı karşılamaz.


2. Şikayet konuları

Eğer webmaster forumlarında bulunuyorsanız  Firmaların şikayet konularına rastlamışsınızdır. İlk öncelikle şikayet konularını analiz etmek gerekir. Müşterisi şikayet konusu açıyor fakat hangisi suçlu ? Forumlarda şikayet konusu yok ise sikayetvar v.b sitelerde konuları olabilir. Google’da örn: ahosting şikayet şeklinde aratmanızı öneririz. Eğer şikayet konusunu bulamadıysanız Forumlarda ahosting firmasını nasıl bilirsiniz ? şeklinde konu açarsak müşterilerinden de yorumları alabilirsiniz.


3. Firma Güvenliği

Firmada ssl konusuna girmiyorum artık hepsinde ssl mevcut. Firmanın kendi web sitesi paylaşımlı hosting’de mi yoksa özel bir sunucuda mı yer alıyor ? Sunucusunda kaç site var buna bakabilirsiniz. Şayet yapacağımız araştırmada firma reseller, yada hosting’de barınıyorsa o firmadan hizmet almamanızı öneririz eğer t.c. kimlik kaydı yapıyorsa bilgileriniz elden gider paylaşımlı hostingler hacklenmeye açıktır. Bu sebeple salgırlanlar analiz edip hosting firmasını hackleyebilir.

İlk öncelikle

Firmanın sunucu IPsine bakalım;

http://www.whois.com.tr/ buradan alan adının barındığı sunucu ip adresini sorgulatalım .

Örnek: 46.20.4.211 (sitemizin IP adresi)

Bunu bing.com’da aratarak içinde ki sitelere bakacağız.

https://www.bing.com/ adresine giriş yapıp arama kutusuna

ip:46.20.4.211 yazıp siteler çıkacaktır. Çıkan siteler sadece kendi sitesi barınıyorsa bir problem yoktur. Eğer farklı siteler varsa paylaşımlı bir sunucuda barınıyor. Buna dikkat edilmelidir.


4.Faaliyet belgeleri

Firma yer sağlayıcı, vergi levhası olmasına dikkat edin. Vergi numarasını google’da sorgulatın farklı bir firmaya veya  ana firmasının belgelerini kullanıyor olabilir. Ürün alırken kendilerine bir zar atın.

Firmanın iletişim bilgileri güncel mi  ve vergi levhası ile uyuşuyor mu diye kontrol edin. Fatura kesiyor musunuz diye sorun. Sonrasında benden kdv almasanız olur mu ? diye sorgulayın.


5.Referanslar

Firma ile iletişime geçmeniz halinde referanslarını isteyin. Kurumsal ve büyük siteler var mı kontrol edin ve aynı zamanda IP adreslerine bakarak doğrulatın.


 

 

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat