Teknoloji

Hacklenmiş sitelere karşı kullanıcısını uyarıyor

Mozilla, eylül ayında hayata geçirdiği Firefox Monitor servisini kendi tarayıcısına entegre edeceğini duyurdu.  Sözü edilen bu servis, Avustralyalı güvenlik uzmanı Troy Hunt’un  ‘Have I Been Pwnd’ adlı web sitesindeki verilerine dayanıyor. Bu veriler, hangi web sitelerinin hacklendiğini ve bununla birlikte hangi kullanıcılarının erişim bilgilerinin çalındığını ortaya koyuyor.

Firefox Monitor şimdilik sadece Troy’un websitesindeki verileri kullanıyor. Kullanıcılar bu site üzerinden kendi kullanıcı adlarının çalınıp çalınmadığını kontrol edebiliyorlar. Bununla birlikte sonrasında oluşabilecek bir hack girişiminden haberdar olabilmek için kullanıcı adlarını kayıt edebiliyorlar.

Nasıl çalışıyor

Firefox Monitör eklentisi sayesinde kullanıcıların gezdiği Web siteleri anında kontrol ediliyor. Sözü edilen bu Web sitesi Hacklenildiğinde ise kullanıcı anında uyarılıyor. Bununla birlikte Firefox Monitör uygulaması çalıştırılıp kullanıcı adının da çalınıp çalınmadığı tespit ediliyor.

Firefox Monitor’ün uyarıları, kullanıcıya sadece bir kez gösteriliyor. Bir site iki ay içinde tekrar Have I Been Pwned sitesine eklenildiğinde, uyarılar tekrar kullanıcıya gösteriliyor. Unutmadan. Sadece son 12 ay içinde Hacklenmiş olan siteler için bu uyarılar veriliyor. Daha eski siteler için uyarılar yapılmıyor.

öne çıkan haberler

Bin liralık tost

1 Aralık 2018’de başlıyor

Alışverişte buna dikkat!

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bu yazımızada bakın

Kapat
Kapat