Teknoloji

Google 50 milyon euro cezaya çarptırıldı!

İnternet devi Google, kullanıcılarının bilgilerini anonim olarak toplayıp, reklamları kişiselleştirip sunması ile çok kez gündeme geliyor. Dış basında yaşını başını almış oturaklı yazarlar; bas bas Google’dan uzak durulması gerektiğine dair yazılar ile sık sık karşımıza çıkmıştı. Bu yazıları ve yaşananları dikkate almayan internet devi, bu sefer sert bir kayaya tosladı.

Fransa, bugün internet devine tam 50 milyon euro para ceza kesti. Kişisel verilerin gizliliğini kontrol eden CNIL, bu cezayı firmanın kişisel verilerinin kullanımı hakkında yeterince bilgi vermemesinden dolayı kestiğini açıklıyor.

Daha öncesinde ise “None Of Your Business” ve “La Quadrature du Net” gibi dernekler de firma hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak bu suç duyurularından bir sonuç çıkmamıştı.

25 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe giren GDPR kanunu kapsamında kişisel verilerin korunması için firmaların şeffaf olması gerekiyordu. Ancak internet devi bu şeffaflığı sağlayamamış gibi görünüyor.

Tabii 50 milyon euro cezayı firma hemen kabul edip ödeme yapmayacaktır. Muhtemelen bu karar temyize gidecektir.

Alışverişe böyle çıktı!

Asansörle ortaya çıktı

Rizeli mucit icat etti

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bu yazımızada bakın

Kapat
Kapat