Yazılım

Genç mucitlerden oyun konsolu yarışı!

Türkiye’nin önde gelen AR-GE şirketlerinden biri olan Bilişim Garaj Akademisi’nin düzenlediği eğitimlerde çocuklara yönelik kodlama, 3 boyutlu tasarım, akıllı cihaz tasarımı ve programlama yarışması ‘Hackidhon’ Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ev sahipliğinde gerçekleşti.

Bu sene 6.sı düzenlenen yarışmada Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve devlet okullarından 150 öğrenci katıldı. Öğrencilerin katıldığı etkinliklerde çocuklar aldıkları eğitimlerle hayallerindeki konsolu tasarladı. İsmini “Hack” (Açık kaynak kodlu), “Kid”(çocuk) ve “hon”(maraton) kelimelerinden alan maratonda Türkiye’nin farklı illerinden gelen çocuklar 5 Mayıs Cumartesi günü 3’erli takımlar halinde boy gösterdi. Verilen teçhizatlarla oyun konsolu geliştirmeye çalışan gençleri aralarında akademisyen ve oyun yapımcılarının bulunduğu jüri değerlendirdi. Yarışma sonucunda birinci olan ekibe 4500 TL, ikinciye 3000 TL, üçüncüye ise 2250 TL değerinde tekno market hediye çeki verildi. Takım lideri öğretmenler de çeyrek altınla ödüllendirildi.

“Çocuklara geleceğin dilini öğretmeliyiz”

Projeyi hayata geçiren Prof. Dr. Selçuk Özdemir, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada bu yarışmanın sadece bir araç olduğunu, çocukların hızla değişen dünyada tüketen yerine üreten bireylere dönüşmesini amaçladıklarını belirtti.

Çocuklara bilişim okuryazarlığı altyapısı kazandırarak Endüstri 4.0’a hazırlamak zorunda olduklarını belirten Özdemir, şunları söyledi:

“Türkiye ‘download’ toplumundan ‘upload’ toplumuna geçmeyi başarmalı. Çocuklarımıza kendi işlerini icat edecekleri geleceğin dilini öğretmeliyiz. Bilişim Garaj Akademisi olarak, Türkiye genelinde önemli eğitim projeleri gerçekleştiriyoruz. Anadolu’da da büyük şehirlerimizde de çocuklarımız büyük bir heyecanla eğitimlere katılıyor, takım çalışmasıyla özgün projeler ortaya çıkartıyorlar. Öğrendikleri kodlama ve teknolojik tasarım becerisiyle gelecek açısından umut veriyorlar. Biz de onları ‘Hackidhon’ gibi etkinliklerle yüreklendiriyoruz.”

Çocukların böyle bir projede bulunmasının önemini vurgulayan jüri üyelerinden Mevlüt Dinç, “Hayal gücü, beceri, eğitim çok önemli ama hepsinden daha önemlisi bu çocuklara böyle imkanlar sağlanması.” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocukların katıldığı projede Bilişim Garaj Akademisi Genel Müdürü Zerrin Topal ise, “Yeteneğin sosyokültürel ayrımı yok. Yeter ki o fırsatı çocuklara verelim.” diye ekledi.

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat