İndir

Dr.Web CureIt!

Dr.Web CureIt!, kolay kullanımlı, ücretsiz ve Türkçe destekli bir virüs ve casus yazılım tesbit etme ve temizleme uygulamasıdır.

Bilinen bir anti-virüs yazılımı olan Dr.Web Anti-virüs’ün, anlık koruma sağlamayan ve otomatik güncelleme özelliği olmayan, bir nevi kırpılmış bir halidir. Virüs, solucan, casus, truva atı, klavye kaydedici, rootkit, reklam yazılımları gibi bilinen neredeyse tüm zararlı çeşitlerini tesbit edip temizleyebiliyor. Dr.Web anti-virüsle aynı veritabanını kullanıyor. Mevcut veritabanı ile 550.000’in üzerinde zararlıyı tesbit edebiliyor. Türkçe dahil 35 dil desteği bulunuyor.

Programın Başlıca Avantajları:
Ücretsiz ve Türkçe destekli
Kolay kullanımlı
Kurma/kaldırma gerektirmiyor, indirdiğiniz dosyanın üzerine tıklayıp doğrudan çalıştırabiliyorsunuz. Silmek istediğinizde de yine aynı dosyayı silmeniz yeterli.
Sizin belirlediğiniz klasörleri ve dosyaları tarayabiliyor.
Bazı ücretsiz programlar gibi sadece zararlıyı tesbit etmekle kalmayıp aynı zamanda temizleyebiliyor ya da karantinaya alabiliyor.
Sezgisel Algılama metodunu da kullanabiliyor.

Hızlı tarama, Tam tarama ve Özel tarama şeklinde 3 seçenek sunuyor. Hızlı tarama işlemi yaklaşık 3-5 dakika sürüyor ve hafıza, ön yükleme bölümleri, sistem dosyaları, kullanıcı belgeler klasörü gibi belli başlı yerleri tarıyor. Tam tarama sisteminizdeki tüm yerel ve taşınabilir diskleri tarıyor. Özel Tarama ise sizin seçtiğiniz dizinlerdeki dosyaları tarıyor. Bu sayede fazla beklemenize gerek kalmadan sadece belirlediğiniz dosya ve dizinleri tarama imkanınız oluyor.

Programın kullanımı çok basit. Açtığınızda sol kısımdan tarama seçeneklerinden birini seçip sağdaki (logosunun altında) Başlat tuşuna basıyorsunuz. Yanında Duraklat ve Durdur tuşları da var. (Tuşlar biraz dikkatten kaçan bir yere konumlandırıldığı için tarif etme gereği duydum :))

Programın Dezavantajları:
Anlık koruma sağlamıyor. Yani sisteminizde eşzamanlı çalışan antivirüslerin yerini asla tutmaz. Sadece indirdiğiniz dosyaları taramanıza veya mevcut antivirüs yazılımınızın tesbit edemediği bir zararlıyı tesbit edip silmenize yarar.
Güncelleme imkanı yok. Programın veritabanı kendi içinde geliyor ve güncelleme imkanı vermiyor. Bu nedenle programla tarama yapmadan önce her seferinde yeniden inndirmenizi öneriyoruz. Yani şimdi inndirip tarama yaptınız, 1 hafta sonra yeniden bri tarama yapmak istediğinizde dosyayı yeniden inndirip çalıştırmanızı öneriyoruz çünkü veritabanı yenilenmiş olacaktır.

Programın inndirdiğinizde doğrudan çalıştırabiliyorsunuz demiştik ancak ilk çalıştırmada bir hata mesajı çıkabiliyor (kendi denememizde öyle oldu) ancak bu hata mesajını kapatıp programı yeniden çalıştırmayı denediğinizde normal bir şekilde çalıştırıyor.

Programı neden kullanmalısınız?
Bildiğiniz gibi %100 güvenlik diye bri şey yoktur ve hiçbir anti-virüs programı size %100 güvenlik sağlamaz. Bazı anti-virüs yazılımlarının yakalayamadığı bir zararlıyı bir diğeri yakalayabilir. Bu nedenle sisteminizde birden fazla antivirüs yazılımının olması faydalıdır. Ancak, arka planda çalışan ve eş zamanlı (anlık) koruma sağlayan bildiğimiz antivirüslerden aynı anda birden fazlasını çalıştırmak hem sisteminizi yavaşlatır hem de birbiriyle çakışarak sorunlara neden olabilir. Bu yüzden sadece bir tane sağlam bir antivirüs yazılımını sisteminizde anlık olarak çalıştırmanızı öneriyoruz.

Bu programın faydası da bu noktada başlıyor. Anlık koruma sağlamadığı için, sisteminizde sürekli çalışmaz ve mevcut antivirüsünüzle çakışma yapmaz. İnternetten inndirdiğiniz bir dosyayı mevcut antivirüsünüz temiz gösterdiği halde içiniz rahat etmiyorsa bir de bu programla tararsınız ve bu şekilde içiniz biraz daha rahat eder 🙂 Dosya ve dizin tabanlı özel tarama imkanı sağlaması nedeniyle bu amaç için kullanımı çok kolay.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi güncelleme desteği olmadığı için (en büyük eksiği) tarama yapmadan önce yeniden bu dosyayı inndirmenizi öneririz. Bu handikapı nedeniyle programın innDir.com notunu 1 puan kırarak 5 üzerinden 4 puan veriyoruz ve alternatif bir virüs tarayıcı olarak sisteminizde bulunmasını (güncel olması koşuluyla) öneriyoruz.İndir

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bu yazımızada bakın

Kapat
Kapat