Genel Haber

Kamu’da çalışan bilgi işlem personellerinin eksikleri

Bu makalemde kamuların web site güvenliği konusuna değinmek istiyorum.

Mirror sitelerini günlük olarak takip ederim. Ayda mutlak 2 – 5 arası kamu sitesi hackleniyor. Belediye siteleri, universite siteleri ve daha farklı kategoride ki siteler.

Kamu siteleri neden güvenli değil ?

Bilgisi olanın yetkisi yok, yetkisi olanında bilgisi yok.

Arkadaşlar asında olay çok basit. Bilgi işlem kısmının web konusunda pek bilgisi yok. Genelde belediye sitelerin işleyişinde daha doğrusu ilçe belediye sitelerinin genelde büyük veya yerel firmalar ilgilenir. Yerel firmalar siteleri paylaşımlı hostingde bulundurur çünkü daha iyi kazanç sağlamak için. Bulunan belediyenin site için ayırabileceği bütçede önemli tabiki yıllık olarak iyi bir ödeme yapmaları durumunda problem olmayacaktır tabi ki işi alan firma veya şahsın düzenli olarak sistemi takip etmesi ve işini iyi bilmesi gerekir. Eğer belediye personelleri ucuza kaçarak işi yokuşa sürerse olacaklarına katlanmak zorundadır.

Bu durumlarda veri kaydı, web sitenin siber saldırıya uğraması, problem olması durumunda destek alınmaması gibi problemler oluşabilir. Genel olarak üniversite siteleri biraz daha korunaklıdır çünki local kısımda barınırlar ve yönetmesi daha kolaydır daha uzman personeller yönetir.

 

Web site güvenliği konusunda neler yapılmalı ?

Aslında çözüm çok basit. Belediye kısmı personel alımı yaparken bir adet web site konsunda bilgili ve herhangi problemde gerekli hata analizlerini araştırıp çözebilen ve üst seviyelerde bilgili personel alarak işleyişlerini düzeltebilir. Eğer bu konuda yönetim olmaz ise belirli firmalar devlet bünyesinden ihale mantığı ile sözleşme yapılarak profesyonel firmalar aracılığı ile çözümde bulabilirler.

Daha önce başıma geçen bir olayı sizlere anlatmak isterim. Mirror sitelerini takip ettiğimde bir belediye sitesini hacklendiği görüp gerekli kişileri telefon ile aradım sonrasında site ile ilgili olan arkadaşı durum hakkında bilgilendirdim fakat kendisi komik bir şekilde bizim web sitemiz hacklenmedi çalışma yapıyoruz dedi. Tabi bende biraz sinirlenip kişiye kızdım. Fakat arkadaş o kadar anormal bir şekilde “sen ne istiyorsun” diyinceye kadar tabi benden de karşılık gecikmedi. “Ya ben 13 senedir birşey öğrenememişim yada sen bilgisizsin” diyince adam telefonu yüzüme kapattı. Bende durumu hem anlayıp  hemde gidişatı görünce bu makalemi yazmak istedim.

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat