Genel Haber

Blockchain Merkezi Olmayan Profesyonel Veri Erişimini Sağladı

Blockchain Merkezi Olmayan Profesyonel Veri Erişimini Sağladı

Profesyonel endüstrideki veri kontrolü, küreselleşmiş işgücü, iş bulma ve istihdam çözümleri alanlarında çok önemli bir unsur haline gelmiştir. İnternetin gelişimi ve birbirine bağlayan bireylerin ve kuruluşların dünyanın her köşesindeki çözümünden bu yana mesleki endüstri önemli genişleme aracı olarak onu kullanmıştır. İnternette barındırılan çeşitli platformlar, mevcut esneklik ve kısıtlamaları engelleyen daha önceki engelleri ortadan kaldırmak için kendi ara bağlantısının avantajından yararlandı.

Merkezi platformların kısıtlamaları

Gibi Platformlar LinkedIn , oDesk ve Remote.com kendilerini sergilemek ve belirli platformlarda içinde sınırsız fırsatlar bulmak için serbest platformları sağladık. Bu ağlar, dünyanın farklı yerlerinden profesyonellerin hizmetlerine ihtiyaç duyulan alanları birbirine bağlamalarını ve bulmalarını sağladı. Bununla birlikte, bu bağımsız ağların merkezileştirilmiş yapısı, mesleki endüstriyi inciten önemli kısıtlamaları ima etmektedir. Kişisel bilgilerin, yeterliliklerin ve özgeçmişlerin çoklu platformlar arasında kesilememesi, bilgilerin sıklıkla herhangi bir yeni platforma yüklenmesi ve güncellenmesi ile yükümlü olduğu profesyonellerin şansını sınırlar. Bu görevin sıkıcı yapısı ve komplikasyonları bazen bu profesyonellere pahalıya mal olabilecek ihmallere neden olur.

Merkezi kontrol riski

Bu bağımsız ağların gözaltında tutulan bu tür verilere sahip olması, bu tür bilgilerin tamamen kontrolünü elinde bulundurduklarını ve zaman içinde istedikleri yerde yapabileceklerini ima etmektedir. Merkezileştirmenin maliyeti budur . Tipik bir örnek, önceki yıllarda kullanıcıların verilerini diğer uygulamalara aktarmasına izin veren bir genel API sağladığı LinkedIn örneğinde görülmektedir. Sonuç olarak 30.000 uygulama entegre edildi, birçok büyük şirket doğdu ve endüstri yeniliği gelişti. 2015’te LinkedIn aniden API erişimini kısıtladı ve bunun sonucunda birçok şirket öldü ve yenilik yavaşladı .

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat