Teknoloji

Artık Çin’de üretildi yazmayacak!

Malum bir süredir ABD ve Çin arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Çin’in yapıcı tavrına karşın, ABD’nin Huawei ve ZTE gibi firmalar için aldığı yaptırım kararları ipleri iyiden iyiye germiş durumda. Şüphesiz iki ülke arasındaki ticari anlaşmazlıklardan en çok küresel şirketler zarar görüyor. Nitekim bunlardan birisi de Apple.

Bilindiği üzere Cupertino merkezli şirketin üretim yükünün büyük bir bölümü Çin’de bulunan Foxconn fabrikaları tarafından karşılanıyor. Üst segment iPhone modelleri burada üretilirken, iPhone SE ve 6S gibi eski modeller ise Hindistan’da üretiliyor.

Apple’ın Hindistan’da üretim yapmasının iki temel nedeni var. Birincisi Hindistan’ın Çin ile birlikte en kalabalık nüfusa sahip 2 ülkeden biri olması. Bu durum Hindistan’ı akıllı telefon pazarı için önemli bir potansiyel haline getiriyor.

İkincisi ise bu ülkede üretilen akıllı telefon modellerinin ithalat vergisinden muaf olması. Böylece Apple Hindistan için özel bir fiyat tarifesi uygulayabiliyor.

Fakat sızdırılan son raporlara göre, Cupertino merkezli şirket önümüzdeki dönemde üst segmnetteki yeni iPhone modellerini de Hindistan’da üretmeye başlayacak.

Bu üretim için Foxconn’un Hindistan’da yer alan üretim tesislerine önemli bir yatırım yapılması gündemde. Eğer bu söylenti gerçeğe dönüşürse artık yeni iPhone modellerinin arkasında Made in China yerine Made in India yazacak.

Ozan giderse o gelecek

Daha az prim ödeyerek nasıl emekli olunur?

Zaman ona hiç iyi davranmadı

Tags

Kaan GİRGİN

Ben Kaan GİRGİN, 1996 Balıkesir doğumluyum 2013 yılından beri kendimi sanal Dünyada geliştiriyorum. Sürekli olarak yeni bilgiler edinip deneyimlerimi bu site üzerinden sizler ile paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Kapat