Matematik neden sevilmez?

Bu soru gibi yanıtıda göreli bir kavramdır. Her kişinin matematiği sevmeme nedeni farkılı sayılabilir. Matematiği sevmeyenler olduğu kadar sevenlerde vardır benim gibi. Tabi ki herşey matematik dersini verenlere bağlıdır. Eğer öğretmen sadece bir görevi ifa etmek için ders anlatıyorsa bu iş en çok öğrenciye yansır.

Öğretmenlere de haksızlık etmemek lazım. Sanki milyonlarca öğrenci aynıymış gibi konulan müfredatta neden oluyor matematiğin kötü görünmesine. Matematik süper zeka gerektiren bir ders değildir. Normal bir insan yapamamış olsaydı şimdiye kadar çoktan etkinliğini kaybederdi çünkü dünya sadece süper zekaların yaşadığı bir yer değil.

Matematiği anlamaya çalışırken kendimiz için oluşturduğumuz stratejide önemlidir. Ne stratejisi?, savaş mı yapıyoruz burada dediğinizi duyar gibi oluyorum. Strateji derken kendi anlama kapasitemize göre “matematiği soyut olarak mı görmemiz gerekiyor yoksa somut olarak mı?” bunun yanıtını vermiş oluyoruz. Bazı insanlar gerçekte varolmayan şeylere karşı ilgi duymaz. Sayılar, formüller vs. gibi kavramlar soyut kavramlardır ki kişi eğer somut şeyleri daha kolay anlayabiliyorsa bu kavramları kafasında somutlaştırmalıdır. Söz gelimi kafasına 28 sayısı yerine 28 tane çubuk şekli gelmelidir. Böylelikle kafasında bir enstantene oluşturur ve işlemleri daha kolay yapar.

Konudan konuya göre de değişir matematik sevgisi. Örneğin ben logaritma, karmaşık sayılar konularını severken trigonometri adlı iğrenç üçgen biliminden nefret ederim. Bu da kişinin o konuyu ilk nasıl tanıdığı yada tanıtıldığıdır. Bana ilk trigonometri göreceğim senenin başında yandınız bu trigonometri başınızı yakacak dediler doğal olarak bilinç altımda trigonometrinin üzerine çarpı atıldı.

Bence matematiğin sevilmemesindeki bir diğer sebep ise eğitim camiasının biraz hayalperest davranmasıdır. Nasıl mı? Şimdi söyleyin ileride kaç kişi hayatında trigonometriyi etkin olarak kullanacak. Birçok matematikçi bile kullanmıyor normal vatandaş mı kullanacak.

Bunca yazıdan sonra akıllarda sadece matematik mi sevilmiyor diye sorular oluştuğu kesin. Hayır tabi ki diğer dersleride sevmeyenler vardır. Ben tarih, edebiyat derslerinden nefret ederim. Fizik, kimya, biyoloji gibi dersleri çok severim. Dediğim gibi bunlar kişinin kendisine bağlıdır. Galiba bu sevme-sevmeme olayı sözel-sayısal diye ayrılıyor bende daha doğrusu birçok kişide.

Burada asıl konumuz olduğu için matematikle devam ediyorum karıştırmayın diğer dersleri (: Sayısal, Duygusal, Sözel zeka diye adlandırılan zeka türlerine göre değiştiği kanısındayım bu sevme konusunun. Yani sayısal zekası ileri düzeyde olan insan sayısı duygusal ve sözel zekaya sahip insanlarda çok daha az. Bunun büyük etkisi var matematiğin sevilmeyen ders olarak anılmasında.

Neyse herşey kafada bitiyor, orayı halletin mi gerisi kolay…

20 thoughts on “Matematik neden sevilmez?

 1. Ülkemizde maalesef öğretilen şeyin neden öğretildiği, ne işe yaradığı söylenilmiyor. Bizim ülkemizde çocuğuna bilgisayar oynamayı yasaklayan kişiler çocuğundan bilgisayar mühendisi olmasını istiyorlar. :) Genç yaştaki öğrencilere ilgi çekici dersler konulmalı. Matematik ile neler yapacağı keşfettirilmelidir.

 2. genelde bütün derslerde bir yığın gereksiz bilgi vardır ve bunlarda dersi sıkıcı kılar.

  9 sene ingilizce dersi görürüz ancak my name is bıdı dan öteye gidemeyiz.

  yazık.

 3. bende sana katılıorum efe bende sozel derslerden nefret edıorum ama sayısalda bıyolojı var dıe sayısal a gıtmedım ve esıt agırlıktaydım malesef bnde fızık kımya matematık derslerını cok sevıyorum senın de dedıgın gıbı hrsey herkese gore gorelıdır…..

 4. yaha arkadasım mat. dersi öğretmenin anlatısına göre değişir eeee bide kafanın alması gerekir ilk 5.sınıfa kadar mat den neeeeeffret ediyodum ama kamuran hocanın anlatışı çoook güsel bayıldım mat. derside aslında çok zevkli li bi ders yalnız evde biraz tekrara yapıp çalışman lasım(-:

 5. bencede öğretmene bağlı sadece anlatayımda gidiyim diye anlatırsa insan tabi anlamaz , hoca anlatamıyo sonra bize kızıyolar, al bak yarın matematik sınvım var ben napıcam??..

 6. ben bir matematik öğretmeni olarak şunu söyleyebilirim ki eğer öğrencilere matematiği sevdirtmek istiyorsanız öğrencilere karşı samimi olun

 7. matematikten nefret ediyorum, matematik ölsün gebersin istiyorum matematik öğretmenlerini sevmiyorum hepsi tam bi mall uyuzlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>